titan gezegeni
titan gezegeni

Son günlerde yapılan araştırmalara göre Satürn’ün en büyük uydusu Titan gezegeninin, Güney Kutbu’nda bulunan sıcak sınırlarından biri aniden soğudu. Bilim adamlarına göre ani soğuma 2012 yılında gerçekleşti. Soğumanın nedeni henüz belirlenememiş olmakla birlikte, öne sürülen teorilere göre atmosferde hızla artış gösteren gazlar en büyük etkenlerden biri oldu.

Bilim insanları tarafından çözülmemiş bir gizem olarak görülen Titan gezegeni, oldukça ilginç bir küre. 2012 yılında yapılan bir araştırmada Titan’da minyatür bir “Nil Nehri” bulunmuştu. Bu gelişme gezegen kaşiflerini hayrete düşürerek, Titan’ın gizemleri hakkında büyük bir merak uyandırmıştı. Şimdilerde ise Titan, elektrik yüklü kum tepecikleri, devasa boyuttaki metan gölleri ve asitli gazlardan oluşan atmosferi ile oldukça ürkünç bir gezegen olarak biliniyor. 2016 yılında Sunday Express’in yaptığı bir habere göre, Satürn’ün Ay’ı Titan’da, Dünya’daki hiçbir canlı formuna benzemeyen ve suya ihtiyaç duymayan bir canlılık belirtisi keşfedilmişti.

titanda mini nil nehri
titanda mini nil nehri

Titan’da Buzul Çağı’nı Başlattı

NASA tarafından kontrol edilen uzay aracı Cassini, Titan gezegenine dair yepyeni veriler elde etti. Bunun üzerine bilim insanları, uydunun korkutucu derecede gizemli atmosferine dair birtakım sonuçlara ulaştı. Birkaç gün önce Nature Communications‘ın yayınladığı bir rapora göre, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ın sıcak bölgelerinden biri aniden soğudu. 2012 yılında gerçekleşen soğuma daha önce benzeri görülmemiş br şeydi. Daha önce Cassini’nin Titan’a yaptığı yakın uçuşlarda böyle bir değişim gözlenmemişti. Bu harikulade ve aynı zamanda ürkütücü olay, Kuzey Kutup bölgesinde 2015 yılına dek sürecek olan sert bir kış yaşanmasına neden oldu. 

Titan’ın sert atmosfer tabakasının büyük bir kısmını azot ve metan gazları oluşturuyor. Ancak araştırmacılar gezegenin atmosfer tabakasındaki eser gaz miktarında şiddetli artışların gözlemlendiğini açıkladı. Buna göre Titan gezegeninin en sıcak bölgelerinden biri, atmosferindeki eser gaz miktarlarının aniden artış göstermesiyle soğumuş olabilir.

Dünya’da da Gözlenebilir Mi Sorusu Korkuttu!

Titan gezegeninin “Mini Buzul Çağı“nın açıklandığı araştırma çalışmaları yayınlandıktan sonra, akıllarda aynı durumun gezegenimiz Dünya için söz konusu olma ihtimali oluştu. Bilim insanları atmosfer gazları ile yaptıkları çalışmalar sonucu, Dünyamızda böyle bir extrem olayın yaşanmasına ihtimal vermediklerini açıkladılar.

Araştırma sonuçlarına göre, kutup noktalarında sıcak bölgeler bulunan birçok gezegen keşfedildiği; ancak içlerinde yalnızca Titan’da ani bir soğumanın gözlendiği açıklandı. ilerleyen zamanlarda diğer gezegenlerde bu türden extrem olayların olup olmayacağı gözlemlenecek. Her ne kadar Dünya atmosferi için söz konusu olmasa da, diğer gezegen veya uydulardaki ani soğumalar dünyamızı etkileyebilir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin