troçki suikasti ve mercader'in baltası
troçki suikasti ve mercader'in baltası

Mercader’in Baltası

Mercader, her zamanki gibi yazdığı makalelerden birini Troçki’nin okuması ve değerlendirmesi için ona vermişti. Bu, ona verdiği ilk makale değildi daha önce de defalarca vermişti. Bu gece, Troçki’nin okuması için verdiği son makaleydi. Uzun zamandır Troçki ile beraberlerdi. Troçki, makaleyi alıp okumaya başlarken bir anda Mercader paltosunun içinde sakladığı baltayı, Troçki’nin kafasına indirdi. Baltayı ikinci kez indirecekken Troçki engel oldu ve bağırışmalar üzerine Troçki’nin korumaları odaya geldi. Korumalar Mercader’i tam öldürecekken Troçki “Durun bu adamın anlatacak bir hikayesi var” diye seslendi…

Bu yazıda ilk amacım her ne kadar Mercader de önemli biri olsa da önceliğim Troçki’nin hikayesinden bahsetmektir.

Troçki, Rus devrimine büyük katkıları olmuş bir isimdir. Hayatının başından sonuna kadar devrim için ideallerinden vazgeçmemiş, devamlı olarak peşinden koşmuştur. Üniversite hayatıyla başlayan bu düşünce, hayatının sonuna kadar devam edip acımasız bir suikaste kurban gidene kadar sürmüştür. Hayatı, sürgünler ve kavgalarla geçmiştir. Sibirya’dan Viyana’ya, oradan Londra’ya Fransa’ya, Norveç’ten Meksika’ya hatta bu uzun yolculuğu bir ara Türkiye’ye bile düşmüştür. Türkiye’de Büyükada’da 4 sene kadar kalmış baskılar sonucu yolculuğuna devam etmiştir.

Troçki’nin 1929-1933 yılları arasında Büyükada’da kaldığı evi
Troçki’nin 1929-1933 yılları arasında Büyükada’da kaldığı evi

Başa dönersek Marksizm ile üniversitede tanışmış, fikirleri bu doğrultuda gerçekleşmiştir. Londra’da Vladimir Lenin ile tanışmış partide etkin olarak görev almış Lenin’in en iyi dostlarından biri olup devrimin öncülerinden birisi haline gelmiştir. Lenin ile “Iskra” yani “Kıvılcım” isimli gazeteyi çıkarmış sonradan “Pravda” Türkçe ismi ile “Gerçek” adında olan gazetede makaleler yayımlamıştır.

Fikirlerinde, yazılarında “Sürekli Devrimi” savunmuş bunun için mücadele etmiştir. Ölmeden önceki ağır yaralı haliyle bile “Dördüncü Enternasyonal” kavramından bahsetmiştir.

Devrimden sonra Lenin ile beraber olabilen en yakın fikir adamlarından biri olmuştur. Stalin ile çekişmeler yaşamış, Stalin’in “Kendini düşünen, bencil ve inatçı” biri olduğunu ifade etmiştir. Lenin’de aynı görüştedir. Lenin vasiyetinde “Yoldaş Stalin bir güç elde etti ama onu doğru kullanabileceğinden emin değilim” diyerek partideki yoldaşlarından ölmeden önce bir önlem almalarını istemiştir.

Lenin öldükten sonra vasiyeti gerçekleşmemiş, Stalin başa geçmiştir. Stalin başa geçtikten sonra Troçki için sürgün dönemleri tekrar başlamıştır. Stalin, Troçki’yi kendi devrimi için tehdit olarak görmüş, fikirlerinin yayılmaması için çaba sarf etmiştir. Bu süreçte ülke ülke dolaşmış hatta bir ara Meksika’da şu anda oldukça popüler olan Frida ile aşk yaşadığı bile söylenmiştir.

Troçki’nin son durağı Meksika olmuştur. Burada oldukça sıkı korunmuş olabildiğince rahat ettirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü enternasyonal fikrini hayata geçirmek için çabalamış, bunun üzerine kafa yormuştur. Burada iki defa suikaste girişimine uğramış ilki başarısız olmuştur. Gece yarısı evi makineli tüfeklerle taranmış şans eseri yara almadan kurtulmuştur. Sonradan Frank Jackson gerçek adıyla Ramon Mercader isimli bir genç ile tanışmış ve yakın çevresine almıştır. Mercader Troçki’nin sekreteri ile aşk yaşamış, çok sıkı korunan evine rahatça girmeye başlamıştır. 21 Ağustos 1940 gecesi Mercader paltosuna sakladığı balta ile Troçki’ye suikast düzenlemiş, hayatı sürgünlerle, kavgalarla, çekişmelerle geçen Troçki, suikastten sonra hayata gözlerini yummuştur. Büyük fikir adamı ölmeden önce bile “Dördüncü Enternasyonalizm” yaşayacak demiştir.

Mercader’in hikayesine geldiğimizde ise kendisi devamlı olarak pasaport değiştiren İspanyol bir komünisttir. İspanyol devriminde annesi ile yer almıştır. Tutuklanma ve gözaltı süreçleri ile bir ömür geçirmiştir. Troçki’yi öldürmesi kendisini ünlendirmiştir. Suikastten sonra 20 yıl hapis ile cezalandırılmış ve “Lenin Nişanı” ile ödüllendirilmiştir. En büyük garipliklerden biri ise Stalin’i iktidardan uzaklaştırmaya çalışan bu yolda yakın dostu Troçki ile uğraş veren ve sonunda Troçki’yi öldüren suikastçinin “Lenin Nişanı” ile ödüllendirilmesidir. Mercader hapisten çıktıktan sonra ilk uçakla Moskova’ya gitmiş, sonradan Fidel Castro’nun danışmanlığını yapmıştır. 18 Ekim 1978 yılında Havana’da hayatını kaybetmiştir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
9221

2 YORUMLAR

  1. Çok ilgi çekici ve akıcı bir anlatımınız var kardeşim. Tarihin pek fazla bilgi sahibi olmadığım bir bolumunu keyifle okudum. Devamını bekleriz

    10

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin