tüp bebek - tüp bebek tedavisi - tüp bebek nasıl olur - tüp bebek tedavisi kaç gün sürer
tüp bebek

Kısırlık, ovaryumda oluşan kistler ve çeşitli kadın hastalıkları sebebiyle günümüzde doğurganlık oranı oldukça düşmüştür. Şu halde en çok başvurulan hamile kalma yöntemlerinden biri de tüp bebektir. Peki tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi, hamilelik şansı olmayan ya da hamile kalma ihtimali çok düşük olan kadınlarda/çiftlerde, doğurganlık şansının arttırılması için kullanılan bir yöntemdir. İlk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tedavi anne adayından üreme hücresi alınması, baba adayından üreme hücresi alınması, üreme hücrelerinin dış ortamda döllenmesi ve anne adayının üreme sistemine yerleştirilmesi şeklinde bir dizi proses sonucu gerçekleşir. Birçok anne-baba adayı yoğunlukları sebebiyle tedaviye şehir dışında bir klinikten katılmaktadır. Bu nedenle tüp bebek süreci ile ilgili akıllarında soru işareti oluşur. Baba adayı süre konusunda biraz daha rahattır. Bunun nedeni baba adayının yalnız tedavi için gerekli prosedürün başlatıldığı gün ve üreme hücresi alımı sırasında klinikte bulunma gerekliliğidir.

Anne adayı ise protokolün hemen hemen her gününde bizzat klinikte bulunmak zorundadır. İstisnai durumlar haricinde tüp bebek tedavisi uygulanırken hastaneye yatış gerekmez. Tedavi genellikle ayakta ve hastaneye gelip-giderek gerçekleşir. Hastane ve evdeki tedavi sürecini hesaba katarsak toplamda tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? Tüm tedavi yaklaşık bir ayda tamamlanır. Adayın yaşı, hormonal durumu, kısırlık sebebi tedavi metodu ve kullanılacak ilaçlar üzerinde belirleyici rol oynasa da, her tüp bebek kliniği genel olarak bahsedeceğimiz prosedürleri uygular. Tedavinin ana aşamaları; yumurta geliştirme, yumurta toplama ve yerleştirmeden oluşur.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisi süreci hastanın tercih ettiği tedavi methoduna göre değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde başvurulan uzun prosedürlü tedaviler yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Tabii bu sürecin ilk bir aylık kısmı hastanın evde ilaç kullanarak tedaviye hazırlandığı evreyi içerir. İlaç kullanımı evresi tamamlandıktan sonraki adet döneminde yumurtalıklar uyarılır. Bu uyarım süreci de 10 günlük bir periyodu içermektedir.

Yumurtalar uyarıldı, peki bundan sonraki süreçte tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? İlk olarak yumurta toplanması denilen evre gerçekleşir, bu zaman zarfında anneden yumurta alınır. Sonrasında babadan sperm hücresi alınarak döllenme gerçekleştirilir. Son aşamada ise döllenen zigotun annenin üreme sistemine yerleştirilmesi gerçekleştirilir.

Yerleştirme işleminin üzerinden 12 ila 14 gün geçtikten sonra anne adayının üreme sisteminde hamilelik bulgusu olup olmadığı kontrol edilir.

Kısa Protokolde Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Bu tedavi metodunda direkt olarak yumurtalığın uyarılması aşamasından başlanır. Uyarımdan sonraki zaman zarfı, uzun protokolde yapılan işlemlerle devam eder. Kısa protokol tedavi yöntemi yaklaşık 20 günlük bir süreçte tamamlanır. Kısa protokol sonrasında yapılan tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? sorusunun yanıtına gelecek olursak;

Protokolden sonraki adet döneminin başlangıcı 1. gün sayılarak 2 veya 3. günde tedaviye başlanır. Yumurtalık rezervleri ultrason yardımıyla kontrol edilir. Önceki süreçte uygulanmayan sperm analizi ve hormonal tahliller yapılır. Tahlil sonuçları aşılama yöntemi için uygunluğu belirtiyorsa, rahim filmi çekilerek tüplerin açıklığı kontrol edilir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
21

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin