gazapizm
gazapizm

Gün geçtikçe dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan, popülerleşen rap müziğin hala çoğu insanda kıramadığı birtakım ön yargılar bulunmakta. Ne yazık ki günümüzde her müzik türünde olduğu gibi Türkçe rap müzikte de alkol, cinsellik, uyuşturucu vb. temalı parçalar ön plana çıkmakta. Bu nedenle daha önem gerektiren konulara değinen parçalar geri planda kalıyor. Fakat son zamanlarda ülkemizde gelişen ve yayılan rap kültürü ile daha kaliteli eserler çıkaran isimler ön plana çıkmayı başarmış durumda. Bizler de rap müziğin doğası ve amacı gereği, rap müzikte sokağı, sosyolojik eleştirileri ve protest tavrı görmeyi istiyoruz. İşte mahallenizden, kültürünüzden, kavganızdan bir şeyler bulacağınız birkaç muhteşem rap parçası…

1- Gazapizm – Memleketsiz

Gerçek adı ile Anıl Acar, son dönemde büyük bir popülerlik kazanan fakat asla sevenlerinin ‘ağabey’i konumundan vazgeçmeyen İzmir’li bir rap sanatçısıdır. Rap müziğe adım attığı ilk günlerden itibaren sokakları anlatmayı tercih eden Anıl Acar, son albümünde de bu radikal tavrını sürdürdü ve ortaya ‘Memleketsiz’ isimli unutulmaz eserini koydu. Bu parçasında sokak çocuklarını, sokağın acımasızlığını ve sokaktaki insanların çaresiz yalnızlığını bizlere “Ben bu yolu seçmedim ki, bu yolun sonu karanlık” diyerek bir kez daha hatırlatıyor. İşte Memleketsiz:

2- Contra – Kibir

Contra, sistemi her zaman her yönü ile kendi doğruları bağlamında eleştiren, bu eleştirilerini ise oldukça açık bir şekilde yapan korkusuz bir rap sanatçısıdır. Gerçek adı Çağdaş Terzi olan sanatçı, ‘Ters Yön’ adlı parçası ile ülkenin, siyasetin ve toplumun sorunlarını yüzümüze bir tokat gibi vuruyor. Parçalarının oldukça küfürlü olması sebebi ile zaman zaman eleştiri alan Contra, küfürsüz bir şekilde de gereken cevabı verebileceğini kanıtlarcasına ‘Kibir‘ adlı parçayı yapmıştır. “Gençler uçurumun eşiğindeler. Ama bu senin suçun değil yeğen. Çünkü fikir üret isterdi, fikri hür olsaydı eğer senin peder” diyor Contra. İşte Kibir:

3- Yener Çevik – Hasta İşi

Yener Çevik de son dönemde büyük bir kitle yakalamış isimlerden birisi. Parçalarında kimi zaman sevda acısına, kimi zaman sokağın kirine, kimi zaman da toplumun kanayan yaralarına ulaşırız. Arabesk alt yapıyı kullanan ve arabesk kültürünü de benimseyen rap sanatçısı, parçalarında kullandığı beatler ile de büyük beğeni toplamakta. Hasta İşi adlı parçasında ülkenin her alanda yaşadığı yozlaşmaya, maneviyatın yok olup ilişkilerin bile maddiyat üzerinde şekillenmesine ve günümüz insanının daha pek çok problemine değiniyor. ”Paraya köle olanlar yamyamlara dönüşür” diyor sanatçı:

4- Boykot – Kutlu Olsun Günün (ft. Gazapizm)

Gazapizm tarafından kurulan Argo İzmir stüdyosunun bir üyesi olan Boykot, muhalif kişiliği ile bilinmektedir. Parçalarında her zaman sokağı, halkı, ülkeyi anlatan Boykot, bu konularda yanlış gördüğü her noktayı hiç çekinmeden, eleştirel bir dil ile anlatmıştır. ”Özgür iradesiz, erkek hegemonyalı bir toplum oluşturup, onlar aşkı beklediler” diyor Boykot. İşte ‘Kutlu Olsun Günün’:

Ayrıca şu parçaları da dinleyebilirsiniz;
Gazapizm – Sanki Bir Halkın
Zeze & Yener Çevik & Çağrı Sinci & Gazapizm – Yerin En Dibine
SaianFeleğin Çemberine 40 Kurşun
Gazapizm & Boykot – İnsanlar Ölü

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
371

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin