kışın gezilecek yerler türkiye
kışın gezilecek yerler türkiye

Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasından seçerek hazırlamış olduğum bu yazı, kış tatilini ülkemizde geçirmek isteyenler için “Kışın tatile nereye gidilir?” sorusuna cevap niteliğinde olacak.

Malumunuz artık kış aylarındayız ve soğuk havalar içimizi üşütmeye başladı. Ancak soğuk havalar, bizleri gezmekten alıkoyabilir mi? Tabii ki de hayır. Soğuk havalarda da gezebileceğimiz hem yurt içinde hem yurt dışında bulunan birçok yer mevcut. Bu yazıda öncelikle Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerlere değinmek istedim. Sonraki yazılarda da kış aylarında yurt dışında gezilecek yerleri konu alan bir yazı kaleme almak istiyorum. O zaman buyurun yazımıza 🙂

Türkiye’de Kış Aylarında Gezilecek 10 Yer

1. Bolu – Abant Gölü

Bolu Abant Gölü: Kışın Gezilecek Yerler
Bolu Abant Gölü: Kışın Gezilecek Yerler

Yukarıda ülkemizin cennet gibi bir yer olduğunu anlatan fotoğraflardan bir tanesini görüyoruz. Gördüğümüz bu yer, Bolu Abant gölünden bir fotoğraf karesi. Böylesine güzel bir yer hakkında ne söylenir bilemiyorum. Ancak huzuru içinize çekebileceğiniz bir yer olduğunu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında birinci sıraya yerleştirmeye layık gördüğüm Abant gölü, tek kelimeyle “muazzam” bir yer.

Birkaç gün de olsa burayı görmeniz ve doğayı tam yerinde hissetmeniz harika olacak. Ayrıca fotoğraf çekme gibi bir hobiniz varsa Abant gölünün fotoğraf kareleri için harika bir konsept oluşturduğunu da söyleyelim.

Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa Abant gölünü görmeden kış tatilinizi geçirmeyin diyelim. Kısacası Kışın tatile nereye gidilir? Diye soruyorsanız ilk cevabım, Bolu Abant gölüdür.

2. Kastamonu – Ilgaz

Kastamonu Ilgaz Dağı: Kışın Gezilecek Yerler
Kastamonu Ilgaz Dağı: Kışın Gezilecek Yerler

Birazda Karadeniz bölgesinden bahsedelim. Karadeniz‘in en güzel kayak tesislerinden birisine sahip olan Ilgaz Kayak tesisleri, Kastamonu-Çankırı arasında yer alıyor.

Karadeniz bölgesinin en güzel kayak tesisine sahip olan Ilgaz, Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Ilgaz kayak tesisi, Aralık-Nisan ayları arasında hizmet vermektedir. Çeşitli türlerdeki ağaçların bu alanı çepeçevre sarması, Ilgaz’ın özellikle şehir hayatından kaçmak isteyenler için doğayla bütünleşme fırsatı olmasını sağlıyor.

Ayrıca kayak yapmak isteyenler için tesis, gece gündüz demeden uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Böylesine harika bir yeri “kışın gidilecek yerler” listenize eklemekte fayda vardır.

Doğa, bizlerin huzur bulduğu, iç sesimizi dinlememizi sağlayan, kendimizi bulmamızı sağlayan büyük bir etkendir. Kastamonu Ilgaz da doğanın sunduğu tüm imkanları bünyesinde barındırıyor. Kısacası eğer kışın tatile nereye gidilir? Diye soruyorsanız ikinci cevabım, Kastamonu Ilgaz’dır.

Tavsiye Yazı: Küre Dağları Milli Parkı

3. Sakarya – Sapanca

Sakarya Sapanca: Kışın Gezilecek Yerler
Sakarya Sapanca: Kışın Gezilecek Yerler

Sakarya Sapanca, Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında günübirlik olarak gidip geleceğiniz bir bölge. Ayrıca konaklamak isterseniz de oteller ve pansiyonlar bulunmakta. Doğayı, her nefes alıp verdiğinizde hissedebileceğiniz, eşsiz güzellikteki ağaçların arasında Sapanca gölünü seyre dalabileceğiniz Sakarya Sapanca’yı kışın gidilecek yerler arasına eklemeniz, sizler için harika olacaktır.

Eğer buraya günübirlik gelecekseniz erken saatlerde gelip kahvaltınızı yapmanızı ve sıcacık çayınızı alıp kış aylarının güzelliğini yansıtan Sakarya Sapanca’yı keşfetmenizi öneririm. Yani kışın tatile nereye gidilir? Diye soruyorsanız üçüncü cevabım, Sakarya Sapanca’dır.

4. Erzurum – Palandöken

Erzurum Palandöken: Kışın Gezilecek Yerler
Erzurum Palandöken: Kışın Gezilecek Yerler

Fotoğrafta görmüş olduğumuz yer güzelliğiyle gözleri kamaştıran ve Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında bulunan Erzurum Palandöken’dir. Şehir merkezinde bulunan otel ve pansiyonlardan birinde kalıp, gün içerisinde Palandöken’e çıkabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde kalmak istemiyorsanız da Palandöken’de bulunan otel ve pansiyonlarda da kalabilirsiniz.

“Soğuk yerleri severim ama çok daha soğuk olan yerlere bayılırım” diyorsanız Erzurum Palandöken tam size göre bir yer. Yani kışın tatile nereye gidilir? Diye soruyorsanız dördüncü cevabım, Erzurum Palandöken’dir.

5. Bursa – Uludağ

Bursa Uludağ: Kışın Gezilecek Yerler
Bursa Uludağ: Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz Bursa Uludağ, kayak severler için eşsiz bir yer. Ayrıca kafasını dinlemek isteyen, şehirlerin bunaltıcı havasından kaçmak isteyenler için de kışın gidilmesi gereken yerler arasında. Yani kışın tatile nereye gidilir? Sorusuna verilecek beşinci cevabım, Bursa Uludağ’dır.

Tavsiye Yazı: Cumalıkızık Köyü Bursa

6. Kocaeli – Kartepe

Kocaeli Kartepe: Kışın Gezilecek Yerler
Kocaeli Kartepe: Kışın Gezilecek Yerler

Kocaeli Kartepe, doğayla bütünleşebileceğiniz lokasyonlardan bir tanesidir. Bursa Uludağ’a göre avantajlı yanları, İstanbul’a daha yakın olması ve öyle ahım şahım kalabalıkların tatil mevsimlerinde bile bulunmaması. Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz Kocaeli Kartepe, kayak yapmak isteyenler için de kayak pistlerini barındıran bir bölgedir. Eğer kışın tatile nereye gidilir? Diye soruyorsanız, altıncı cevabım, Kocaeli Kartepe olacaktır.

7. Kars – Sarıkamış

Kars Sarıkamış: Kışın Gezilecek Yerler
Kars Sarıkamış: Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında bulunan Kars Sarıkamış’a hemen uçağa atlayıp gidebilirsiniz. Çünkü Sarıkamış, Kars Havalimanından sadece 45 dakika uzaklıkta yer alıyor. Kayak yapmak isteyenler için eşsiz tesislere sahip bir yer olan Sarıkamış, kayak yapmak dışında da birçok farklı sebeple gezebileceğiniz yerler arasında. Doğanın tüm güzelliklerini gözler önüne seren Kars Sarıkamış’ı da kışın tatile nereye gidilir? Sorusuna verilecek yedinci cevabım olarak belirteyim.

8. Bolu – Yedigöller

Bolu Yedigöller: Kışın Gezilecek Yerler
Bolu Yedigöller: Kışın Gezilecek Yerler

Bolu Yedigöller de Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında yerini almış durumdadır. 7 ayrı göle sahip olan bu yer, kışın tatile nereye gidilir? Sorusuna verilecek sekizinci cevabımdır. Böylesine güzel bir mekanın ülkemizde bulunması, ülkemizin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

9. Nevşehir – Kapadokya

Nevşehir Kapadokya: Kışın Gezilecek Yerler
Nevşehir Kapadokya: Kışın Gezilecek Yerler

Yani nasıl anlatılır bilemiyorum ancak Kapadokya, “anlatılmaz, yaşanır” tabiriyle ifade edebileceğim bir yer. Her mevsimde güzel olan Kapadokya’yı, Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında saymazsam olmazdı. Ancak şunu da belirteyim bence kış aylarında peri bacaları, çok daha eşsiz ve çok daha güzel. Eğer kışın tatile nereye gidilir? Sorusunu soranlar varsa, Nevşehir Kapadokya, verebileceğim dokuzuncu cevap olacaktır.

10. Muğla – Fethiye

Muğla Fethiye: Kışın Gezilecek Yerler
Muğla Fethiye: Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler arasında son olarak Muğla Fethiye’yi söylemem gerek. Kış aylarını ılık olarak geçiren, Türkiye’nin doğa harikalarını bünyesinde barındıran Fethiye, doğayı kendisinde hissedebileceğiniz bir yer. “Şehirlerden kaçmak lazım bazen” diyorsanız, kesinlikle Muğla Fethiye’ye gitmelisiniz. Yani kışın tatile nereye gidilir? Sorusuna verilecek son cevabım da Muğla Fethiye’dir.

Tavsiye Yazı:Akdeniz'in Gözdesi Antalya

“Türkiye’de Kış Aylarında Gezilecek 10 Yer” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umuyorum ki böyle güzel yerleri gördükçe “ben de bu yerleri görmeliyim” cümleleri, aklınızdan geçmiştir. Böyle düşünmenizi sağlayabildiysem ne mutlu bana.

Diğer gezi yazılarımızı incelemek istiyorsanız “Gezgin” kategorimize göz atabilirsiniz.

Küçük bir not: Açıkçası şehirlerin bunaltıcı havasından çok yorulan birisi olarak gezmeyi, insanın doğaya duyduğu özlemi giderebilecek en pratik çözüm olarak görüyorum. Huzur, mutluluk ve ferahlık, doğada, yukarıda gördüğümüz yerlerde. Bazen her şeyi unutup doğaya doğru koşmak lazım. Doğaya koşanlardan olmamız dileğiyle. Sonraki yazılarda görüşmek üzere. Takipte kalın 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
79

5 YORUMLAR

  1. Erzurum’u şiddetle tavsiye ederim. beyazlığın yayıldığı tüm o şehri görmek insana sanki masaldaymış gibi bir his veriyor 🖒

    • Kesinlikle katılıyorum. Yazıyı okuyanlar arasında Erzurum’u gezip görmüş olanlar da eminim aynı şekilde düşünüyordur. Yorumunuz için teşekkürler Özlem Hanım 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin