tek uzay mimarı - ayşe ören - türkiyenin tek uzay mimarı - uzay mimarı - kadın uzay mimarı
tek uzay mimarı

Türkiye’deki tek uzay mimarı oldu, ülkemizi temsil etti. Ayşe Ören’in, büyüyünce astronot olma hayali vardı, Ören, şimdi uzun dönem uzay misyonlarında mekân tasarımı üzerinde çalışıyor.

Uluslararası olan birçok tasarım yarışmasına katılan ve bu yarışmalarda ödül alan Ayşe Ören, Deep Space Industries’in New World uzay ekibinde çalışıyor. İlerleyen zamanlarındaki projesinin ise bir uzay mekiği tasarlamak olduğunu açıkladı.

Bilkent Üniversite’sinde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olan Ayşe Ören, 2009 senesinde İstanbul Tasarım Haftası için ‘kiss chair’ isimli bir sandalye tasarladı ve bu tasarımı ile dikkat çekti, adını ilk kez duyurdu. İngiltere’de bir tasarım yarışmasında da finale kadar yükseldi. Michael Jackson hayranı olan Ören, Jackson anısına yapılan bir yarışmada anıt tasarımı ile dünya birincisi olmaya hak kazandı. Tasarlamış olduğu engellilere kolaylık sağlayan hareketli mobilya sayesinde 2010 senesinde Bakanlık tarafından tekno girişim sermaye desteği aldı. Böylelikle bakanlık, ilk defa bir tasarımcıya maddi destek sağlamış oldu.

Yaptığı konuşma hayatını değiştirdi

2015 senesinde Fransa’da yapılmış olan teknoloji konulu bir yarışmaya katıldı ve akıllı şehir mobilyaları tasarımı ile katılımcıların dikkatini çekti. Finale çıkamayan Ören, Paris’teki ödül törenine davet edildi. Ören, o günün, hayatının dönüm noktası olduğunu söylemektedir.

tek uzay mimarı - ayşe ören - türkiyenin tek uzay mimarı - uzay mimarı - kadın uzay mimarı
ayşe ören

Ödül töreninde, NASA üst düzey yetkilileri ile tanıştı. İlerlettiği muhabbeti sonrasında Amerika’ya NASA’nın bir konferansı için davet aldı. 2015 senesinin Ekim ayında gerçekleşen bu konferansta, ‘uzun dönem uzay gezilerinde uzay mimarisi’ adlı bir konuşma yaptı. Ören, o günün hayatının en heyecanlı ve önemli günü olduğunu ve konferans sonrasında Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın, onu, ülkelerine davet ettiğini, geleceğin lideri olarak seçtiklerini söyledi.  Ardından New Worlds uzay ekibine katılması için davet geldi ve katıldı.

Uzay mekiği tasarlayacak

Türkiye’nin uzay ile ilgili çok geçmişi olmadığını, uzay konusunun yeni yeni mimarisinin geliştiğini söyledi. Uzay mekiği tasarlarken, ilk önce bilgi düzeylerinin çok yüksek olması gerektiğini belirtti. Ayşe Ören’in bundan sonraki hedefi ise, DSI’in de isteği ile, bir uzay mekiği tasarımı yapmak.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
211

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin