ülkemizdeki milli parklar
ülkemizdeki milli parklar

Bu yazımda, her bir köşesi birbirinden güzel olan ülkemizdeki milli parklar, park çevresinde yapılabilecek etkinlikler, ulaşım ve genel özelliklerden bahsedeceğiz. Türkiyedeki milli parklar hakkında bilgi almak ve ziyaretiniz için ihtiyacınız olan detaylara ulaşmak için okumaya devam edin 🙂

1- Uludağ Milli Parkı

uludağ milli parkı
uludağ milli parkı

Marmara’nın incilerinden olan Bursa’da yer alan Uludağ Milli Parkı, özellikle kış aylarında ziyaretçi akınına uğrayan işlek bir bölgedir. Bunun nedeni Milli Park içerisindeki otel bölgesi olarak adlandırılan alanın ziyaretçiler için çeşitli kış aktiviteleri sağlamasıdır. Ayrıca Çobankaya-Kirazlıyayla ve Sarıalan bölgelerinde de kamp alanları bulunmaktadır ve bu bölgeler günübirlik ziyarete açıktır.

Özellikle Sarıalan bölgesinde günübirlik veya uzun konaklama için gelen ziyaretçilere göre bungalovlar, kulübeler ve çadırlı kamp bölgesi mevcuttur. Daha güvenli ve konforlu bir konaklama için oteller bölgesindeki otel ve pansiyonlar tercih edilebilir.

Uludağ Milli Parkı ulaşım açısından da rahat ve ulaşılabilir bir konumdadır. Şehir merkezine 34 km mesafedeki park bölgesine ulaşım sağlamak için her mevsim açık olan karayolunu kullanabilir ya da yirmi dakikalık bir seyir yolculuğu için teleferik kullanarak Sarıalan’a ulaşabilirsiniz. Sarıalan’dan diğer bölgelere ulaşım sağlamak için ise minibüs kullanabilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı ile ilgili detaylı bilgiye Bursa Çevre Orman İl Müdürlüğü’nün 0 224 2417203 nolu numarasından ulaşabilirsiniz.

2- Yozgat Çamlığı Milli Parkı

yozgat çamlığı milli parkı
yozgat çamlığı milli parkı

Yozgat Çamlığı adını kendine has olan çam türlerinden alır. Söylenene göre Yozgat Çamlığında bulunan çam çeşitlerinin yalnızca bir benzeri vardır ve Kafkaslarda görülmüştür. İç Anadolu’da Yozgat’ın güneyinde sıralanan tepeler üzerinde konuşlanmış milli park hem dinlenmek, hem de kaliteli vakit geçirmek için oldukça iyi bir seçenektir.

Üç yıldızlı bir oteli, kamp bölgeleri, çeşmeleri, çocuklar için oyun parkı, kaliteli restoranı ve binbir çeşit ağaç/çiçeğiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Havası da oldukça temiz olup, şehrin boğucu atmosferinden uzaklaşmak isteyenler için altın bir seçenektir.

Yozgat Çamlığı Milli Parkına ulaşım ise oldukça kolaydır. Şehir merkezine 2 kilometrelik bir mesafede olan parka, karayolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için Yozgat Çevre Orman İl Müdürlüğünün 0354 212 46 10 nolu numarasından ulaşabilirsiniz.

3- Balıkesir Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı 

kuşcenneti milli parkı
kuşcenneti milli parkı

Balıkesir’de Bandırma ve Manyas illeri arasında bulunan Manyas Kuş Cenneti her yıl 266 türden yüz binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Erguvani balıkçıl, tepeli pelikan, saz bülbülü ve gece balıkçısı gibi yüzlerce tür buraya gelerek yapay yuvalarda kuluçkaya yatmakta. Özellikle yavruların yumurtadan çıktığı ve kanatlanıp uçtuğu dönemler ülkemizin görülmeye değer hoş manzaralarından. Kuş Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan Manyas Kuş Cennetine ulaşım oldukça kolaydır. Parka ulaşmak için Balıkesir-Bandırma karayolunu kullanarak 3 kilometrelik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz değerli anlarda parkta bulunmak istiyorsanız Mart sonu Temmuz başı veya Eylül sonu Ekim başı tarihleri arasında ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında müze bölgesinde kuş türleri ve tabiat parkı ile ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı sınırlarında kalacak yer olmamakla birlikte, 10 dakika mesafede olan Sığırcıatik köyündeki lokal konaklama bölgelerini kullanabilirsiniz. Gitmeden önce kuşlar ve ziyaret zamanınız ile ilgili bilgi almayı unutmayın, detaylar için Balıkesir Çevre Orman İl Müdürlüğü’nün 0266 714 99 11 nolu numarasından ulaşabilirsiniz.

4- Karatepe Aslantaş Milli Parkı Osmaniye

karatepe aslantaş
karatepe aslantaş

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Ceyhan Nehri’nin kıyısında konumlanan ve Osmaniye’nin bir ilçesi olan Kadirli’ye 20 km mesafede yer alan doğal bir hazinedir. Akdeniz’de bulunan parka ulaşım sağlamak için Adana-Osmaniye ya da Adana-Kadirli karayolları kullanılabilir.

Roma’nın hüküm sürdüğü zamanlardan beri yerleşime açık olan bölgede, bu dönemlerden kalan değerli arkeolojik bulgular da mevcuttur. Özellikle bazilika tipli bir Roma tapınağının zeminindeki renk cümbüşü mozaikler; gerek sanatsal değeri, gerekse doğal kıymeti ile görülmeye değer bir mekandır. Bahsettiğim tapınak, Pınarözü Köyü’nün yakınlarında bulunur.

Parkın doğal güzellikleri de burayı mutlaka görülmesi gereken yerler sırasında üstlere taşıyan bir etken… Farklı türlerden çiçek ve bitkileri, sedir, meşe ağaçları, turaç, tilki, karaca, tavşan ve keklikleri ve ırmağın içerisindeki onlarca balık türü ile Karatepe-Aslantaş Milli Parkı tam bir doğal yaşam alanıdır. Siz de doğada yaşamayı tecrübe etmek isterseniz, park içerisinde çadırlı kamp olanağı mevcut.

Detaylı bilgi ve park izinleri hakkında daha fazlası için Osmaniye Çevre Orman İl Müdürlüğüne 0328 825 88 10 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

5- Soğuksu Milli Parkı Ankara

soğuksu milli parkı
soğuksu milli parkı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı olan milli park, şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre; jeotermal zenginlikleriyle bilinen Kızılcahamam’a ise 1.5 kilometre mesafededir. Soğuksu Milli Parkına ulaşım için İstanbul-Ankara karayolunu kullanabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkında doğa yürüyüşü yapabilir, piknik düzenleyebilir ve çeşitli sportif faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz. Park içerisinde piknik alanlarına özgü büfe, bay ve bayan tuvaletleri ve çeşme gibi alanlar mevcuttur.

Parkta konaklama için 3 seçenek mevcuttur. Bunlardan ikisi park içerisinde bulunan bungalovlarda ve otelde konaklama imkanıdır. Sonuncusu ile çadır ile kamp yapmaktır, ancak kamp yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığından izin almanız gerekebilir. İzinler ve park hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara Çevre Orman İl Müdürlüğüne 0312 384 02 83 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

6- Bolu Yedigöller Milli Parkı

bolu yedigöller milli parkı
bolu yedigöller milli parkı

Ülkemizdeki Milli Parklar arasında en ünlülerden biri olan Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa harikası olmakla birlikte, doğanın bu tarz şaheserlerini görmeye alışkın olduğumuz Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Bolu-Düzce-Zonguldak üçgeninde yer alan Yedigöller Milli Parkına ulaşım Mengen ilçesinden sağlanmaktadır. Bunun yanında İstanbul-Ankara karayolu üzerinde giderken 152. kilometrede Yeniçağ güzergahındaki yolla da ulaşım sağlanabilir. Ayrıca yine İstanbul-Ankara karayolu üzerinde 190. kilometrede Bolu yoluna sapılarak da ulaşım sağlanabilir. Kış mevsiminde yollar tehlikeli veya karla kapalı olabileceğinden ulaşım yalnızca Yeniçağa ve Mengen üzerinden sağlanmaktadır.

Bolu Yedigöller Milli Parkının bir doğa harikası olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni parkın hem doğal hem tarihi güzelliklerle çevrili olmasıdır. Milli Parkta çeşitli ağaçlardan oluşan ormanların çevrelediği gölcükler bulunur. Ayrıca birçok doğal su kaynağı ve birden fazla küçük ve büyük şelaleler mevcuttur. Parkın doğal güzelliklerine farklı bir perspektiften bakmak için Kapankaya seyir terasını kullanabilirsiniz. Buradan gerek su kaynakları, gerekse gökkuşağının tüm renklerinden oluşan çiçek peyzajları şiirsel bir manzara oluşturur. Parkta bir de geyik üretme sahası ve tarihi dinlenme yeri ile Karaçam Anıt Ağacı bulunur ki, bunlar da parkı görülmeye değer kılan özelliklerindendir.

Fotoğrafçılar, piknikçiler, kampçılar, balıkçılar ve yürüyüşçüler için de kapılarını açan ve geniş imkanlar sunan park, bu faaliyetlerin düzenli bir şekilde ilerlemesi için sürekli kontroller yapmaktadır. Kamp yapmak için çadır ve karavan kullanabileceğiniz gibi, bungalovlarda ve misafirhanelerde de konaklayabilirsiniz. Park ve izinler hakkında daha fazla bilgi için Çevre Orman İl Müdürlüğüne 0374 215 36 30 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bolu’nun bir başka harikası olan Bolu Gölcük Tabiat Parkı’nı anlattığımız yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz 🙂

7- Spil Dağı Milli Parkı Manisa

spil dağı milli parkı
spil dağı milli parkı

Spil Dağı Milli Parkı, Manisa’da yer alan Spil Dağı üzerinde bulunur. Ege Bölgesinde yer alan parka, Manisa’ya geldikten sonra yirmi dört kilometrelik karayolunu takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Spil Dağı Milli Parkı gerek doğal, gerekse tarihi-kültürel manzaraların beşiğidir. Mitolojinin doğduğu, zengin floraya sahip, tarihi kalıntıların zamanda bir yolculuğa çıkardığı parkın peyzajı da görülmeye değerdir.

Spil Dağı’nın doğal peyzajının önemli bir parçası da kalkerlerin erimesiyle oluşmuş dolin gölüdür. Bu göl içerisinde birçok sülük barındırması ile ünlüdür ve yakınlarında bir ılıca da bulunur.

Milli Park arazisi dağcılık gibi doğa faaliyetlerine uygun olup atıcılık, doğa yürüyüşü gibi sporlar da yapılmaktadır. Konaklama için Yaban Hayat Genel Müdürlüğüne ait bungalovları tercih edebilir, daha fazla bilgi için aşağıdaki numaradan Manisa DKMP’ye ulaşabilirsiniz: 0236 237 10 65

8- Kızıldağ Milli Parkı Isparta

kızıldağ
kızıldağ

Kızıldağ Milli Parkı Isparta’da yani Akdeniz Bölgesinde bulunur. Aslen Isparta şehir merkezinden 115 km mesafededir.

Bitki örtüsü çeşitliliğinin fazla olduğu parkta sedir ve makilerin oluşturduğu doğal mimari görülmeye değerdir. Kızıldağ Milli Parkı doğa yürüyüşü, piknik, kamp gibi aktiviteler için elverişli ve güvenlidir.

Parkta konaklamak için çadırınızı yanınızda götürebilir ya da Yaban Hayat Genel Müdürlüğüne ait bungalovlarda kalabilirsiniz. Isparta Çevre Orman İl Müdürlüğüne ulaşmak için: 0246 228 74 64

9- Kovada Gölü Milli Parkı Isparta

eğirdir kovada gölü
eğirdir kovada gölü

Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı olan park, adını burada bulunan Kovada Gölü’nden almıştır. Zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip olan göl ziyaretçilerine birçok manzarayı bir arada sunmaktadır.

Parkta trekking yapılabileceği gibi içerisinde bulunan Kır Gazinosu’nda da eğlenceli vakit geçirilebilir. Konaklama için ise karavan ya da çadır kullanabilirsiniz. Ne yazık ki bölgede otel veya pansiyon yok, fakat dilerseniz Eğirdir’deki otellerde konaklama yapabilirsiniz.

10- Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı

köprülü kanyon milli parkı
köprülü kanyon milli parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı Akdeniz Bölgesinde, Manavgat ilçesinde yer alır. Köprü Çayı, rafting gibi sporlar için gelen birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Özellikle kamp ve piknik faaliyetleri için parkı tercih etmek bölgedekiler arasında yaygındır.

Bölgede bulunan Zeus Tapınağı, Artemis Tapınağı, Agora, Antik Selge Şehir Tiyatrosu, su kemeri, sarnıç gibi tarihi ve doğal güzellikler parkı görülmeye değer kılan etkenlerden yalnızca birkaçıdır. Yeme içme hizmetlerinden yararlanmak için tesisleri, konaklama için Beşkonak Köyü sınırlarındaki bungalovları tercih edebilirsiniz.

11- Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Çanakkale

gelibolu yarımadası milli parkı
gelibolu yarımadası milli parkı

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı Batı Marmara Bölgesindeki Eceabat ilçesine bağlıdır. Parka ulaşım için Çanakkale’den feribot kullanılabilir.

Tarihi Milli Park, Kabatepe Müzesi, Conkbayırı Yazıtları, Kanlı Sırt, 57. Alay Şehitliği gibi birçok özel bölgeden oluşmaktadır. Özellikle Atatürk Evi, Seyit Onbaşşı Anıtı, siperler, savaştan kalanlar ve Atatürk’ün saatinin vurulduğu yer en çok ziyaretçi alan kısımlardır.

Güzel bir piknik yapmak için Kabatepe’deki piknik alanları tercih edilebilir. Burada ayrıca denize girebilir ve çadırınızla kamp yapabilirsiniz. Bölgede büfe, gazino gibi eğlence ve yeme-içme mekanları da mevcuttur.

Çanakkale Çevre Orman İl Müdürlüğü: 0286 213 81 41

12- Termessos (Güllük Dağı) Milli Parkı Antalya

termessos mili parkı
termessos mili parkı

Termessos Milli Parkı Akdeniz Bölgesinde bulunan Korkuteli ilçesinde bulunur. Antalya’da bulunduğu bölge tam olarak Toros Dağlarının üzerine denk gelir. Antalya şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktadır.

Güllük Dağı Milli Parkını görülmeye değer kılan birçok doğal güzelliği vardır. Bunlardan en göz alıcı olanları Akdeniz bitki örtüsüne ait bitkilerin oluşturduğu doğal peyzajlar, Güllük Dağı’nın sıra dışı oluşumları, Termessos Antik Kenti kalıntıları ve Termessos Kaplıcalarıdır.

Termessos Antik kentine ait kalıntılar günümüze neredeyse hasar almadan ulaşmış nadir kalıntılardandır. Burada özellikle Kralın yolu, Hadrian Kapısı, gymnasium, anıt mezarlar, tiyatro ve sarnıçlar gezilip görülmelidir.

Milli Park idaresi de diğer birçok parka göre, doğal alanla oldukça ilgili ve ziyaretçilerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek donanımdadır.

13- Olimpos (Beydağları) Sahil Milli Parkı Antalya

olimpos beydağları
olimpos beydağları

Yine Akdeniz Bölgesinde bulunan bir park olan Olimpos Sahil Milli Parkı, Antalya-Kumluca’dan Gelidonya Burnu’na kadar uzanmaktadır. Körfez sahilinin batısında oldukça güzel plajlar bulunur. Bunlardan en güzelleri Adrasan ve Çıralıdır.

Beydağları Sahil Milli Parkı adını orman bölgesi ve sahilin kucaklaştığı nadir mesire alanlarına sahip olmasından alır. Ayrıca park 100 ve 250 çadırlık Göynük ve Kındılçeşme kamplarına sahiptir.

Senenin sekiz ayı boyunca bölgede su sporlarından arkeolojik gezilere kadar birçok faaliyet ve spor yapılmaktadır. Daha fazla bilgi için Antalya DKPM Şube Müd: 0242 343 26 52

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
13

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin