üniversite tercih - üniversite kayıt - üniversite kayıtları - üniversitenin ilk yılı - üni kayıt
üniversite tercih

Zorlu bir sınav dönemi atlattın…Sonuçların açıklanmasını dört gözle bekledin, ÖSYM de heyecanlı bekleyişini kolaylaştırmak adına bir şey yapmadı. Bir de yerleştirme hatası mevzusu var, ama işin bundan önceki kısmı geride kaldığı için şimdilik oraya girmeyelim.

Ne diyorduk? Evet, sonucunu gördün ve tebrik telefonları yağmaya başladığı sırada, sen sosyal medya hesaplarına kazandığın okulu “yunivörsiti” son ekiyle yapıştırmıştın bile.

Okulun goygoy hesaplarını takip etmeler, sayfa adminlerine “pazartesi rektörlüğün önünde mi toplancaz” diye sormalar ve daha birçok başsız tavuk vakası. Şimdi sakinleşebilirsin çünkü okuldaki ilk yılınla ilgili sana yardımcı olacak tavsiyeler vereceğiz…

– Öncelikle maratonu başarıyla tamamlayıp bu yazıya kadar gelebildiğin için seni tebrik ederim arkadaşım. Hepsi geride kaldı, o ÖSYM kalemini imha et ve derin bir nefes ver. Artık üniversitelisin.

 

 

– İlk maddemiz yurtta ya da evde kalacaklar için; Kalacağın yere yerleştin. Ailenle vedalaştın ve üzülmemiş gibi yaptın. Bundan sonra yapacağın tek şey kesinlikle odana girip depresyon sıtayla takılmak olmamalı..Uzun zamandır bu anı bekliyorsun ve itiraf et rüyalarına da giriyordu. Kulaklıklarını al ve etrafı keşfe çık. (En az) dört yıl kalacağın şehre “Ben geldim” de.

 

 

– Yine okuyacağı yerde kalacak olanlar için bir tavsiye, her şeyi annen gibi yapmaya çalışma. Muhtemelen yapamayacaksın. Ev yemeklerini de çok özleyeceksin. Ev yemeklerini yurtta kalmayanlar bile özleyecek. Bu yüzden okula gitmeden önce annenin yemeklerinin tadını çıkar ve onu en sevdiğin yemekleri yapmaya zorla.

 

 

– Madde 3: “Karışanımız yok ortamlara akıyoruz” kafasındaki insanlar zararlıdır. Uzak dur. Özellikle adaptasyon sürecinde uzak dur. Nasıl bir arkadaş çevresiyle başlarsan o tip insanlarla devam edeceksin. Doğanın kanunu, girdiğin ortamlar ve alışkanlıkların seni buna zorlayacak ve emin ol üniversite hayatını mahvedecek. Bu yüzden ne yapıyoruz, bir süre yalnız kalsak da önce insanları gözlemliyoruz ve gerçekten hayatımızda isteyeceğimiz türden insanlarla yakınlık kuruyoruz. Onlar aynı zamanda yeni ailen olacak.

 

 

– Madde 5: 4 nereye gitti şimdi? Neyse dur konu dağılmasın. İlgini ölçmek istedim çünkü burası önemli; Yeni bir ortam ve yeni hayat seni yoracak, alışma sürecinde bile bir ton gelgit yaşayacaksın, ama üzülmek, bocalamak, alışkanlıklardan kurtulamamak ayıp şeyler değil. Bunun bir süreç olduğunu unutma ve asla o ilk gelen okulu bırakma isteğine yenik düşme. İkincisine düşebilirsin.

 

 

– Gerçek madde 5: Kendini üzme. Eski dostluklar, ev, aile tabii ki özlenecek. Ama alışma sürecini atlattığında güzel günler geçireceksin. İlk başlarda her hafta sonu gittiğin eve bile ayda bir gitmeye başlayacaksın. Yalnızca süreci atlatmayı kolaylaştırmak için kendine fırsat ver. Gez, gör, oku, eğlen, yaşa. Zorla depresyona girme.

 

 

– Gelelim okulun ilk gününe… İlk gün okulda yuvasına tekme atılmış karınca kolonisi gibi bir manzara ile karşılaşacaksın. Panikleme. Aradığın binayı bulamıyorsan güvenlik görevlilerine falan sor, öğrencilere sorma. Güven bana, sorma. Özellikle son sınıflar VIP’lerdir, “püff yine mi erbaşlar bastı okulu” tribine girerler. Neyse sakinim.

Kayıt işlemlerinde eksik varsa ve öğrenci belgeni/kartını henüz almadıysan işlemlerini sakin ve adım adım tamamla. İlk günün onlarla uğraşarak geçecek. Bu arada okulunu, fakülteni ilk görüşün okulun ilk günü olmasın. Gideceğin yerleri önceden biliyor olmak heyecanını azaltacak.

 

 

– Çömlüğü yeni atmış 2. sınıflardan kork. Sanki geçen sene rektöre sınıfım nerde diye sormamış gibi, seninle en çok onlar dalga geçecek. 3. sınıflar genelde kendi dalgasında olur ve 4. sınıfmış gibi davranırlar, karşılarına çıkmadığın sürece sorun yok. 4. sınıflar ise bordo berelilerdir, desem de inanma..Üniversiteden bu kadar  korkma kardeşim, sadece git  ve ne yapman gerekiyorsa onunla ilgilen.

Alnında ‘1. sınıflı çömez’ yazmadığını unutma. Ders listeni gözden geçir, insanlarla sohbet et. Özgüvenini yüksek tut. Alışma sürecini elinden geldiğince çabuk atlatmak için ilgini çekecek faaliyetlere katıl. Her geçen gün yeni hayatına daha çok alışacaksın. Bu cümle kapanış cümlesine çok benzediğine göre bu satırdan sonra tek başınasın. Kendine güven..Ha bir de:

 

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
82

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin