avrupa'da vize istemeyen ülkeler
avrupa'da vize istemeyen ülkeler

Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler

Vize istemeyen Avrupa ülkeleri, 2018 yılı itibariyle herhangi bir artış göstermemiş hatta yeşil pasaportlulara getirilen yeni seyahat izni şartıyla iyice kısıtlanmıştır. 2015 yılından itibaren vizesiz Avrupa hayali kuruyoruz ve bazen daha da umutlarımızı arttırarak, vizesiz Dünya gibi ütopik hayallere dalıyoruz. Ancak maalesef ki 2018 yılına geldiğimizde bu bağlamda herhangi bir olumlu gelişme yaşanmadığını görerek üzülüyoruz.

Dünya’yı dolaşmak isteyen, daha da özelinde Avrupa’ya seyahat etmek isteyen gezginlerimiz ve gençlerimiz var. Fakat yapılan tüm gezi planlarının arasında da koca bir bürokratik zorluklar cenderesi de var. Örneğin Schengen vizesi, Avrupa ülkelerini gezmek için olmazsa olmaz bir şart. Yine de Schengen vizesi almadan gidilebilecek Avrupa’da vize istemeyen ülkeler bulunuyor. Pasaportsuz gidilen ülkelerden farklı olarak, bu yazımızda sizler için Avrupa’da vize istemeyen ülkeleri listeledik.

Küçük bir not: Eğer pasaportunuz yoksa, Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport kaç günde çıkar? Yazımıza göz atabilirsiniz. Böylece pasaport başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şimdi buyurun birlikte vizesiz gidilebilecek ülkeler listesine göz atalım.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

1. Sırbistan

vizesiz avrupa ülkeleri - sırbistan
vizesiz avrupa ülkeleri – sırbistan

Vizesiz Avrupa ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, Türk gezginler için oldukça ekonomik bir tatilin kapısını aralamaktadır. Vizesiz Sırbistan için gezi planınızın en fazla 90 günlük olması gerekmektedir. Ülkede yemek konusunda yabancılık çekmeniz neredeyse imkansızdır çünkü Sırbistan yemekleri, Türk yemeklerine büyük ölçüde benzemektedir. Ayrıca Sırbistan’a varmadan önce, gezi rotanıza ülkenin önde gelen tarihi, mimari yapılarını eklemenizi tavsiye ediyoruz.

2. Ukrayna

vizesiz avrupa ülkeleri - ukrayna
vizesiz avrupa ülkeleri – ukrayna

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 8. Ülkesi. Doğu Avrupa’nın güzellikleriyle dikkat çeken ülkesi Ukrayna, Türk turistlere 60 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanıyor. Ekonomik, güzel ve sizi rahatlatacak bir tatil için Ukrayna, Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında öne çıkıyor.

3. Moldova

vizesiz avrupa ülkeleri - moldova
vizesiz avrupa ülkeleri – moldova

Doğu Avrupa’da vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bulunan Moldova, Türkiye’den gelen ziyaretçilerine yani Türk vatandaşlarına en fazla 90 güne vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Moldova da yine Avrupa’da ekonomik bir seyahat planlamak isteyenler için öne çıkan bir ülke.

4. Rusya

vizesiz avrupa ülkeleri - rusya
vizesiz avrupa ülkeleri – rusya

Vizesiz Avrupa ülkelerinden bir diğeri de Rusya’dır. Rusya, Türk vatandaşları için 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Bu 90 gün de 180 gün içerisinde olmalıdır. Türkiye’ye hem mesafe hem de diplomatik olarak yakın olan Rusya, Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında en geniş sınırlara sahip ülkedir.

5. Makedonya

vizesiz avrupa ülkeleri - makedonya
vizesiz avrupa ülkeleri – makedonya

Çoğumuzun Üsküp şehriyle tanıdığı Makedonya, vizesiz Avrupa ülkeleri ve vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında bulunmaktadır. Osmanlı kültüründen ve mimarisinden tarihi izler taşıyan ülke, Türk vatandaşlarının hiç yabancılık çekmeyeceği bir yer. Ayrıca ekonomik açıdan da Makedonya, Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında en uygun konumda bulunuyor.

6. Andorra

vizesiz avrupa ülkeleri - andorra
vizesiz avrupa ülkeleri – andorra

Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında küçük bir prenslik olan Andorra, çoğu kişi tarafından turizm cenneti olarak bilinmektedir. Andorra’ya Türkiye’den doğrudan gidiş olmadığından ülkeye ancak Fransa veya İspanya üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Bu nedenle aslında doğrudan Türk vatandaşları için vize istenmese de, dolaylı yoldan Schengen vizesi gerekmektedir. Çünkü ulaşım ancak İspanya ve Fransa üzerinden sağlanabilmektedir. Andorra’nın Türk vatandaşlarına tanıdığı vizesiz seyahat hakkı ise 90 gündür.

7. Azerbaycan

vizesiz avrupa ülkeleri - azerbaycan
vizesiz avrupa ülkeleri – azerbaycan

Avrupa Kıtası’nın en uç doğu noktasında bulunan vizesiz gidilebilen ülkeler arasında Azerbaycan da bulunmaktadır. Azerbaycan, Türk vatandaşlarına 30 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Ancak bu vize hakkı sadece hava ulaşımıyla ülkeye gelen Türk vatandaşlarına uygulanıyor. Eğer karayolunu kullanarak Azerbaycan’a gidecekseniz, vize almak zorundasınız.

8. Beyaz Rusya / Belarus

vizesiz avrupa ülkeleri - beyaz rusya - belarus
vizesiz avrupa ülkeleri – beyaz rusya – belarus

Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında Belarus da bulunmaktadır. Yani diğer adıyla Beyaz Rusya. Belarus, Türk vatandaşlarına 30 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Ülke, Sovyet mimarisinin yansımalarının en açık bir şekilde görülebileceği tarihi yapılara sahiptir.

9. Arnavutluk

vizesiz avrupa ülkeleri - arnavutluk
vizesiz avrupa ülkeleri – arnavutluk

Vizesiz Avrupa ülkelerinden birisi olan Arnavutluk, Türk vatandaşlarına 90 günü aşmayacak bir şekilde vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Ekonomik bir tatil yapmak isteyen ve doğaya doymak isteyen herkes için Arnavutluk, ilk tercih olmalıdır.

10. KKTC

vizesiz avrupa ülkeleri - kktc
vizesiz avrupa ülkeleri – kktc

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem pasaportsuz gidilen ülkeler hem de vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer almaktadır. KKTC’ye ulaşım havayoluyla sağlanabildiği gibi Türkiye’nin Mersin şehrinden kalkan vapurlarla da sağlanabilmektedir.

11. Kosova

vizesiz avrupa ülkeleri - kosova
vizesiz avrupa ülkeleri – kosova

Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında daha yeni kurulmuş bir devlet olan Kosova da bulunmaktadır. Kosova, Türk vatandaşlarına 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Ülkede, Osmanlı mimarisine ait birçok yapı bulunmaktadır.

12. Bosnak-Hersek

vizesiz avrupa ülkeleri - bosna hersek
vizesiz avrupa ülkeleri – bosna hersek

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bulunan Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarına 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Bosna Kasabı‘nın zulmüne maruz kalmış, Aliya İzzetbegoviç ile ayağa kalkmış bu ülke, Mostar Köprüsü ile “ben buradayım” demektedir.

13. Karadağ

vizesiz avrupa ülkeleri - karadağ
vizesiz avrupa ülkeleri – karadağ

Avrupa’nın en güzel kumsallarına sahip olan ve bu özelliğiyle öne çıkan Karadağ, vizesiz gidilen ülkeler arasında bulunmaktadır. Karadağ, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Eğer Karadağ’ı gezmeyi planlıyorsanız, ülkenin en mükemmel plajlarına ve kumsallarına sahip olan şehri Kotor ve Budva‘yı gezmeyi unutmayın.

14. Gürcistan

vizesiz avrupa ülkeleri - gürcistan
vizesiz avrupa ülkeleri – gürcistan

Gürcistan, Avrupa’nın en uç doğu kısmında bulunmaktadır. Sadece kimlikle gidilebilen ülkeler arasında bulunan Gürcistan’dan, pasaportsuz gidilen ülkeler yazımızda bahsetmiştik. Ülke, aynı zamanda Avrupa’da vize istemeyen ülkeler arasında da bulunmaktadır.

15. Ermenistan

vizesiz avrupa ülkeleri - ermenistan
vizesiz avrupa ülkeleri – ermenistan

Türkiye’nin ve Avrupa’nın doğusunda bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri arasında oldukça sınırlı bir ülke olarak anılan Ermenistan, sadece bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarına 120 günlük vize hakkı tanımaktadır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
241

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin