vücudun en derin coğrafyası
vücudun en derin coğrafyası

Bugün sana dünyadan bahsetmek istiyorum. Biliyorsun, her insan dünyaya farklı gözlerle bakar. Bunu daha farklı ifade etmek gerekirse her insan başka bir dünyadır. Biraz coğrafyaya girmek istiyorum. Biliyorum ikimiz de çok sevmeyiz coğrafyayı hatta niye bu dersi aldığımızı sorguladığımız çok zaman olmuştur.. Her neyse, coğrafya dersinde gördüğümüz bir konudan bahsetmek istiyorum. Dünyanın katmanları. Bugün sana kendi katmanlarımdan söz edeceğim. Kendi dünyamın katmanlarından. En içten yani en en önemlisinden… Aslında bana kalırsa diğer katmanlar çok da önemli değil, asıl işlev en içte yani beni bir arada tutabilende. Ne diyorduk en içteki katman. En içteki katman ağır küredir, nam-ı değer çekirdek. Sadece isminden bile bu katmanın dünyamın temeli olduğunu anlamışsındır diye umut ediyorum.

Sen benim ağır küremdin hem en derinde hem de merkezde. Vücudumda ağır kürenin sahip olduğu yer, yani senin sahip olduğun; kalbim ve beynim. Tüm işleyiş, hayat çabası, yaşam onlara ait. Bana yaşadığımı hissettiren her şeyi onlara pay biçtim bu kadar zamandır. Aslında ağır küre çok derinde olduğu için sınırlı bilgiye sahibiz. Benim kanaatimce bir şeyin oluşumu en içten başlar yani o olmasaydı diğerleri olmazdı gibi bir düşünceye sahibim. Bilinenlerden biri en yoğun ve en ağır madenlerin burada bulunduğu bu da aklıma şöyle bir soruyu getiriyor. İnsanın ağır madenleri nelerdir? Bunu kapsamlı bir şekilde düşündüm, kalbime ve beynime en çok neyin ağırlık yaptığını bulmaya çalıştım. Bütün düşüncelerim beni tek bir cevaba yönlendirdi. Sevgi.

Tek bir duygu birçok duyguyu etkileyip ağır basabiliyormuş bunu öğrendim. Hissettiğim bütün nefretlerin, bütün acıların hatta yaşadığım bütün hayal kırıklarına rağmen hala umut edebilmemin tek sebebi sevgiymiş. Yıllar sonra bile göğsümde baskı oluşturabilmenin tek nedeninin bu olduğuna karar verdim. Benim en ağır ve en yoğun madenim sevgiydi. Gelen bilgiler arasında 4,5 milyar yıldan bu yana soğumakta olduğu ve hâlâ sıcak olduğu yazıyor. Biliyor musun benim kalbim de yıllar geçmesine, araya sonsuz fırtınalar girmesine, artık eskisi gibi hissetmemesine rağmen soğumayı başaramadı, doğru yoldayız galiba. Bir başka bilgi ise ağır kürenin en sıcak katman olduğu. Bil bakalım benim dünyamın en sıcak yeri neresi, doğru bildin kalbim. Kalbimde ne bulunduğunu ise az önce öğrenmiştik, sevgi. Şimdi niye en sıcak yer olduğunu daha iyi anlamışızdır diye umut ediyorum. Ağır kürenin hemen üzerinde ise ateş küre yer alıyor. Benim dünyamın ateş küresini ise hayal kırıklıkları oluşturuyor. Sana bağlı hayal kırıklıkları… Ağır küreyi yakmayı becerememiş bir ateş küre. Niye biliyor musun? Ağır küre ondan daha sıcak, bu ayrıntıyı unutmamanı istiyorum. Yani kalbimi, coğrafya dilinde ağır küremi en çok yakan şey sensin. Bütün sevgimi kül etmeye çalışan sensin. Sana bağlı hayal kırıklıklarım değil. Zaten hayal kırıklığı yangınım, ateş kürem de senin eserin değil mi? O da senin kalbimi yakmaya başlamanla ortaya çıkmadı mı?

Her neyse bütün bunları boş verelim, başlangıca geri dönelim. Sen benim yakmayı beceremediğin, sevgimle oluşturduğum, en derinimde, en merkezimde olan ağır küremdin. Umarım şimdi ikimiz de coğrafya dersini daha çok sevebiliriz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
22

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin