yak sinemi ramazan ile
yak sinemi ramazan ile

Ramazan tanımı gibi (Ramazan “ramda” mastarından “yanmak” manasına gelir.) yanmak demek. Rabbinizin aşkı ile yanmak, aç olan darda olan kardeşlerimizin acısı ile yanmak, kul olmanın verdiği yük ile yanmak, günahları dünya ateşinde yakmak demek; cehennem narına değmesin diye bedenler. Hem yana yana kul olmaz mı insan?

Ramazan, adanmak demek, dini mübine adanmak. Zatından geçmektir adanmak. Meryem’i kitaptan çıkarıp hayata koymaktır adanmak ve kendini Allah’a satmaktır dünya pazarında. 21. yüzyılda kendine Allah’a adayacak yiğitler arandı aranıyor haberiniz ola.

Ramazan, doldurmak demek; ahiret heybesini doldurmak demek, Kur’an ile defteri doldurmak demek, zamanı huzur ile doldurmak, bir fakirin boş tenceresini doldurmak demek, camileri saf saf doldurmak demek asık yüzleri tebessüm ile doldurmak demek, daha nice güzellikleri 29 güne tane tane doldurmak demek…

Ramazan, ahlak demek; orucu yeme içmenin bozduğuna inandığın gibi kötü her sözün bozduğuna inanmak demek, kardeşinin hukukuna riayet etmek demek, incinmemek demek; tüm kırgınlığına rağmen incinmemek, tebessüm ile kardeşinin yüreğini ısıtmak demek, kardeşinin etini çiğnememek demek, aslında sakin kalabilmek demek, bahane üretmeden sakin kalabilmek.

Ramazan, infak demek; ezberleri bozan bir infak ama. Samimi bir türk lirasının ruhsuz milyarları geçeceğine inanan bir infak, bir teyzenin market poşetlerini taşımak demek, iftar sofrasına yardım etmek demek, lillah için sütçü abinin sütlerini taşımak demek, Furkan Doğan misali, hatta bir çocuğun ödevlerine yardım etmek demek ve daha nicesi…

Ramazan bir diğer anlamı gibi yağmur demek, rahmetin sağanak sağanak geldiği bir yağmur. Sağanak sağanak gelen yağmurda biz ağaçlara düşen görev iyice sindirmek, iyice sindirmeliyiz ki dallanıp budaklanalım. Yağan bu yağmura iyice bakın çünkü bu, bizleri günah kirlerinden arındıracak olan yağmurdur. Nasıl ki yeryüzü yağmur ile hayat buluyor ise bizim de hayat kaynağımız, kalan 11 ayımızın enerjisi içindedir.

Ramazan mutluluk demek. Cenneti görmüş kadar bir mutluluk demek. Rabbimiz ne diyor Kur’anımızda: Güldüren de ağlatan da odur.” Biz bu ayeti nerede unutmuştuk da onun ayı olan Ramazan’ı mutsuz geçirmiştik. Onun eşiğidir mutluluk veren ve O’nun Resulüdür (s.a.v) şu dünyadaki en mutlu kişi.

Ramazan samimiyet, Ramazan Kur’an, Ramazan rahmet, Ramazan medeniyet, Ramazan mektep, Ramazan düzen, Ramazan lütuf, Ramazan cennet burağı, Ramazan öze dönüş, Ramazan hicret ve Ramazan en sevgiliye ve en sevgilinin Rabbine duyulan aşk…

Bir dakikalığına kendimizi alıkoyup akan zamandan, tefekkür kapısına varıp düşünüyoruz. Bizce Ramazan ne demek?

Ramazanı çok güzel ve çok acıkıp susamadan vee tertemiz bir sicil ile geçirmeniz duasıyla vesselam 🙂

(Nasıl gidiyor Ramazan güzel kardeşlerim? Herhalde açlık nefesimizi çokça zorluyor olmalı ama güzel kardeşlerim bütün bu susuzluğun ve açlığın arkasında kocaman bir müjde var. Neymiş o müjde efendim: Affedilmek. Affedilmek ve affa mazhar olmanın yolu buradan geçiyor. Gelmiş ise rahmet ayı dayamak lazım ağzı o zaman bu çeşmeye.)

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
423

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin