cilt bakımı
cilt bakımı

Şu an piyasada yüzlerce binlerce ürün arasından doğru ürünü bulup nasıl uygulacağınız konusunda kafanız hayli karışık olabilir. O zaman bu yazı sizlere gelsin ;). Hadi gelin eğer yeni başladıysanız cilt bakımına nelere dikkat edeceğiz, nereden başlayacağız bir bakalım.

Hepimiz isteriz ki “bebek” gibi cildimiz olsun. O zaman bir bebek gibi şımartın onu, küçük sürprizler hazırlayın ki sürprizlerle karşılaşmayın 😉 Cildinizle ilgilenin ona sevgi verin. Evet evet sevgi şaşırmayın siz sevin ki o da size bebek gibi görünsün değil mi?

İlk adımı anladık. Her türlü kabullenip sevmek. Sonra onu istediğimiz gibi değiştiririz canım. (İnsanlar gibi değil cildimiz değişime çok açıktır)

Sonraki adım “cildi tanımak”. Tanımadan ona nasıl davranacağımız bilemeyiz. Bakım yapacağız ama nasıl bir cilde? Bunu cildi iyi gözlemleyip dinlemekle başarabilirsiniz. Onun ihtiyaçlarına iyi kulak verin. Tek bir cilt tipi yoktur. Yağlı, kuru, hassas , sivilceli… Cildiniz hem yağlı hem hassas olabilir (Ki öyleyse ürün bulmak zordur kolay gelsin 🙂 Sivilceli ama kuru olabilir, yani belli kalıplara uymayabilir cildiniz bu çok normaldir.

Burnunuz yağlı ama yanaklarınız sahra çölünden farksızdır. İşte burda devreye onu tanımak, gözlem yapmak ve cildi dinlemek giriyor. Tek bir bölgeye bakıp örneğin çenem ve alnım yağlı diyerek direk kurutucu özellikteki ürünlere yönelmemek gerek. Hatayı ben en başından yaptım dememek için her cilt ve cildin her bölgesine ayrı muamele yapıyoruz (Cildiniz farklı değil tek tipse, örneğin her yeri kuruysa o zaman zaten sorun yoktur)

Bunlar kulağa zor ve meşakkatli geliyor olabilir. Ama işi çözüp cildi tanıdıktan sonra her şey kolaylaşacaktır.

güzellik
güzellik

Tamam bu adımı da sağ salim atlattıysak şimdiki adıma geçiyorum. “Doğru ürünle, yeterli miktarda, doğru zamanda, doğru yere” uygulama yapmak. Yazı boyunca bunu baya okuyacaksınız çünkü püf noktası burada 😉 Şu an aklınıza maske, nemlendirici, peeling, tonik bir sürü ürün geliyor olabilir. Yeni tanışıyorsanız ürünlerle üzülmeyin şanslısınız da hatta, çünkü orada burada duyduğunuz bilgilerle kafanız karışmamıştır.

Cilt yapısında belirli bir kalıp olmadığı gibi cilde bakım yaparken de tekdüze bir bakım yoktur. Çoğu zaman deneye yanıla doğru yolu bulacaksınız. Burada size “genel” olanlardan bahsediyorum. Size uygun olanı seçip diğerlerini kulak arkası edebilirsiniz. Manevi sayılacak adımlar bittiyse maddi olarak yani elle tutulur ne yapabiliriz cildimize onlara geçelim.

Temizleme

Tanışma adımını bence atlamayın, çünkü bundan sonra tanıdığımız ciltle devam edeceğiz. Tanıştığınız cilde nasıl temizleyiciler kullanacağınızı siz belirleyeceksiniz. Cildinizi, yüzünüzü jellerle, sabunlarla, köpüklü ürünlerle, katı kıvamlı temizleyiciler ile yıkayabilirsiniz. Örneğin yağlı ve hassas ise cildinize agresif yıkama jelleri tercih etmemelisiniz (hassasiyet oluşturmaması için). Yine burada da tek bir ürün değil 2 ya da daha fazla ürün kullanabilirsiniz. Yanaklarınız kuruysa köpüklü temizleyici ürünleri yanaklarınız için kullanmayın. Kuru ise katı kıvamlı temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz.

Tonik

Bu adımda eğer alerjiniz yahut hassasiyetiniz yoksa en güzel ve garanti ürün “doğal gül suyu” olacaktır. Bu adım temizleme adımı kadar elzem olmayıp tercihe kalmıştır. Yeni başlıyorsanız riske atmayın gül suyu ile başlayabilirsiniz. (Hem düzenli kullanımda gözenekleri sıkılaştırdığı da söyleniyor benden söylemesi 😉

maske
maske

Nemlendirme

Burada size temizleme adımında bahsettiğimden farksız şeyler söylemeyeceğim. Cildinizi uygun nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz. Cildin farklı bölgelerinin ihtiyaçlarına uygun nemlendirici ile nemlendirin. Kural basit “doğru ürünle, yeterli miktarla, doğru yere doğru zamanda” uygulama yapmak. Doğru ürünü buldunuz azı karar çoğu zarar diyip miktarı da belirlediniz peki biz nemlendiriciyi nereye uygulayalım? Öncelikle yüzünüze kullandığınız her ürünü boynunuza da kullanın. Göz altlarım kuru (ki sadece kuru cilt değil her cilt neme ihtiyaç duyar nem ve yağ ayrı kavramlar unutmayın!) yüzüme kullandığım ürünü göz altıma da sürebilir miyim diyorsanız bunu ürünün temiz içerikli olup olmaması ve yeterli gelip gelmemesi belirleyecektir.

Göz altınız çok kuruysa ve yaşınız 20 üzeri ise göz altı için ayrı satılan nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Ama nemlendirici içeriğiniz temizse ve yeterli geliyorsa göz altlarınıza da sürebilirsiniz. Yalnız göz altınıza hassas ve dikkatli davranın (tabii bütün cilde böyle davranın ama göz altlarımızda bulanan deri incedir unutmayın.)

Güneş kremini de bu kategoriye alırsak eğer, nemlendirme ne kadar gerekli ise güneş kremi sürmek de bir o kadar önemlidir. Erkenden kırış kırış olmayı kimse istemez değil mi?

cilt
cilt

Gelelim peeling ve maske olaylarına… Bunlar daha spesifik bakımlardır. Biraz önce bahsettiklerimiz dışında daha tercihe bağlı kalan adımdır. Öncelikle her cilde peeling yapılmaz. Sivilceli bir cildiniz varsa özellikle iri taneli peelinglerden uzak durmalısınız. Yüzünüzde sivilceleri gezmeye çıkartmak istemiyorsanız peeling kullanmayın. Hassas ise cildiniz, yine iri taneli peelinglerden uzak durun. Cildimiz gıcır gıcır olsun derken haşur huşur olmasını istemeyiz değil mi?

Bir de her gün cilde peeling uygulanmaz. Peeling bir nevi soyma işlemidir. Cildimizde sağlıklı tabakayı da peeling yaparken kaldırabilirsiniz. O yüzden bu adımda dikkatli ve seçici olmalıyız.

Maske yine tercihe kalmış bir işlemdir. Haftada bir ya da iki kez cildi şımartmak için yapılabilir. Piyasada nem verenden tutun da soyulan maskelere bir çok tür mevcut.

Nemsiz cilde soyucu maskeler kullanmayın. Cildiniz size söyler neye ihtiyacı olduğunu, mesele onu dinlemekte iyi kulak verin 😉

Umarım bunlar da size karışık gelmemiştir sevgili okurlar. Felsefemiz basit “doğru ürünle doğru miktarda doğru yere doğru zamanda uygulayın” Bunlara dikkat edin her zaman ışıl ışıl kalın 😉

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
62

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin