dostoyevski yeraltından notlar - yeraltından notlar - kitap - kitap özeti - kitaplar - dostoyevski
dostoyevski yeraltından notlar

Yeraltından Notlar – Dostoyevski

Kendine yarattığı küçük ve tek kişilik bir dünyada yaşayan sıradan bir insanın kendini yererken aynı zamanda insanlığı da eleştirmesi, hiç bu kadar kolay ve anlamlı olmamıştı.

Dostoyevski Yeraltından Notlar

Dünya edebiyatının hiç tartışmasız en önemli isimlerinden biri olan, ünlü Rus yazar Dostoyevski kaleminden okuduğumuz Yer Altından Notlar, bir hikaye kitabı olmaktan çok insanlığın zaman içindeki evrimini ve bu evrim sonucu geldiği noktayı en iyi anlatan eserlerden biri olarak bilinmektedir. Diğer Dostoyevski eserlerinde de gördüğümüz karakterin psikolojik analizi ve çevresindeki kişi ve olaylarla olan çatışmalarını son derece doğal ve berrak bir şekilde eserine yansıtan Dostoyevski, bu şekilde sadece zamanının değil aynı zamanda günümüzün insanına ulaşmayı da başarmayı bilmiştir.

Yer Altından Notlar’ı okuduğunuzda, zamanımızdan 150 sene önce yaşamış bir adamın hikayesini değil günümüz şartlarının insanlığı getirdiği noktanın bir öngörüsünü de okuduğunuzu hissedecek ve bu eserin neden dünya klasikleri arasında yer aldığını çok basit bir şekilde idrak edebileceksiniz. Kitap bu nedenle özgünlüğünü her daim koruduğu gibi, insanın ve insan gözünden diğer tüm insanlığın bir eleştirisi de olduğundan  bir yolla iki farklı çözümlemeyi de içinde barındırmakta.

Yeraltından Notlar Özet

Dostoyevski eserleri arasında en bilindiklerden biri olan Yeraltından Notlar, karakterin kendisiyle ve dış dünyayla olan çekişmelerinin dışa vurumu olarak bilinmekte. Kendisini aciz, zayıf, bir hayvandan farksız ve işe yaramaz bir varlık olarak hisseden karakter, buna karşın dış dünyadaki insanları da düşüncesiz, tabiri caizse salak ve yaşadıkları dünyadan bihaber olan canlılar olarak tanımlamakta. Buna göre kendisi aslında o insanlardan daha zeki ve görgülüyken, yine de normal bir yaşamı hak etmeyecek kadar zavallı olduğundan yeraltında yaşamaya laiktir. Kendisini bir böceğe benzetmesinin nedeni de budur.

yeraltından notlar - kitap - kitap özeti - kitaplar - dostoyevski
yeraltından notlar

Karakter her ne kadar klasik Dostoyevski karakterlerinden biri olarak tanımlanmaya çok uygun olsa da, çevresiyle yaşadığı problemler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Buna göre karakterin kendisini zayıf ve herhangi bir yetisi olmayan bir canlı olarak görmesi, aynı zamanda dış dünyadan ve dış dünyadaki insanlardan korkmasını ve onlardan kopmasını da beraberinde getirmiştir. Dış dünyayla ilişkileri tamamen kopan karakter, kendisini kitap okumaya vermiş ve içinde barındırdığı zayıflığı bu şekilde içinden atarak kendisine bir karakter kazandırmak istemiştir. Dolayısıyla eser, karakterin kendisiyle ve diğer insanlarla olan psikolojik savaşını iki farklı cephede sürdürmektedir.

Diğer kitap incelemeleri ve özetleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin