yerli araç barbaros avrupa birincisi oldu
yerli araç barbaros avrupa birincisi oldu

Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT) öğrencilerinin geliştirdiği ve üretimini gerçekleştirdiği yerli araba İngiltere‘nin başkentinde düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Londra‘da gerçekleşen Shell Eco Marathon Avrupa 2018 yarışmasında ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ve Avrupa’da birinci olan UMAKİT takımı, ürettiği araç “Barbaros” ile inovasyon yarışmasında boy gösterdi.

Shell Eco Marathon Avrupa 2018 inovasyon yarışmasındaki ölçüt, en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat edebilmek. Hidrojen gazıyla çalışan yerli araç Barbaros da sadece 1 metreküp hidrojen gazıyla 182,6 kilometre yol kat ederek, farklı ülkelerden gelen takımların ürettikleri araçlar arasında en az enerjiyle en uzun yolu kat etmeyi başardı.

yerli araba barbaros
yerli araba barbaros

Yoğun çalışma ve fedakarlık

Takım kaptanı Alperen Kaya, bu başarının arka planında 1 yılı aşkın yoğun çalışmanın ve ekip arkadaşlarının gösterdiği fedakarlığın yattığını söyleyerek, verdikleri desteklerden dolayı Uludağ Üniversitesine, Uludağ Üniversitesi Rektörüne ve tüm proje sponsorlarına teşekkür etti.

Türkiye’de de yarışacaklar

UMAKİT takımı, aynı yarışmanın Türkiye ayağında da yarışacaklarını ve Eylül ayında İstanbul‘da da iyi bir derece almayı hedeflediklerini duyurdu.

Yerli araç Barbaros’un özellikleri

yerli araç barbaros'un özellikleri
yerli araç barbaros’un özellikleri
  • Yerli motor ve yerli motor sürücü devresine sahiptir.
  • 1,3 kg karbon fiber jantı bulunmaktadır.
  • İnovatif soğutma sistemi vardır.
  • Aktif ve pasif güvenlik sistemlerine sahiptir.
  • 1 metreküp hidrojen gazıyla 150-200 km gidebilmektedir.
  • Saatte 50 kilometre hız yapabilmektedir.
Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin