soğuk füzyon - soğuk füzyon nedir - bilim - teknoloji - soğuk - füzyon
soğuk füzyon

Şimdi size kolay bir şekilde, radyasyon ve kirlilik olmadan enerji üretebileceğimizi söylesem nasıl hissedersiniz? Şu an yaşadığınız hissi 1989 senesinde tüm dünya yaşadı. Martin Fleischmann ve B. Stanley Pons isimli iki bilim adamı bunun gerçek olabileceğini iddia ediyorlardı.

soğuk füzyon

Kaynak yetersizliği şuan dünyanın sonunun en olası hali. Elon Musk’un Marsa gitmek istemesinin, Stephen Hawking’in “En yakın vakitte dünyayı terketmeliyiz” deyişinin temelinde bu sorun yatıyor. Şu an çoğu uzman yakın tarihte ülkelerin kaynaklar için savaşacağını söylüyor. Bundan önce de ülkelerin güç kazanmasını sağlayan şey kaynakları ve kaynaklarını koruyup işleyebilecek gücünün olmasıydı. Uzun lafın kısası enerji üretimi her zaman önemli olmuştur. 1989 senesinde ise bilim dünyası çok daha ucuz enerji üretimi iddiası ile şok olmuştu

Martin Fleischmann ve B. Stanley Pons, soğuk füzyonu laboratuvar ortamında bir kap su ile gerçekleştirdiklerini söylediler. İşin ilginç tarafı bunu yaparken havaya uçmamışlardı. Bilim dünyasının onlar hakkında görüşünü konuşmadan önce gelin yaptıkları işi biraz inceleyelim.

Fizyon (çekirdeksel ayrılma) ve füzyon (çekirdeksel birleşme) reaksiyonları biz farkında olmasak bile her an olan olaylardır ve insanlık yaşamını bu tepkimelere borçludur. En temel haliyle tüm nükleer bombalar fizyon reaksiyonu ile bu kadar yıkıcı iken hayatın kaynağı Güneş enerjisini füzyon reaksiyonuna borçludur. Güneş’te her an milyonlarca Hidrojen atomu (H) birleşip Helyum (He) atomuna dönüşmekte ve açığa çıkan enerji bizim dünya üzerinde donmamızı sağlamaktadır. Füzyon reaksiyonunda fizyona göre çok daha fazla enerji açığa çıkar. Soğuk füzyon ise Düşük Enerjili Nükleer Reaksiyon (Low Energy Nuclear Reaction-LENR) demektir.

Martin Fleischmann ve B. Stanley Pons’un yaptığı işi özetlemek gerekirse bir kova suya Paladyum (Pd) katot yerleştirdiler ve elektrik verince normalden daha fazla enerji gözlemlediler. Yaptıkları şeyin soğuk füzyon olduğuna inandılar fakat normalden fazla olan enerjinin kaynağı zayıf elektromanyetik güçtü. Şu an biz bile mantıklı düşündüğümüzde “Nasıl bu kadar çok enerji sağlayacak olan soğuk füzyonu üzerinizde bir koruyucu elbise olmadan gerçekleştirdiniz, bina nasıl havaya uçmadı, nasıl hayattasınız” diye sorarız. Bilim dünyası da aynı soruları sordu ve haliyle onlara inanmadı, onları sahtekar ilan etti. İnsanlığa bilimsel bir kaynak değil sadece hayal bırakabildiler.

füzyon - füzyon nedir - bilim - teknoloji
füzyon

Martin Fleischmann ve B. Stanley Pons’un ardından ABD ve diğer önde gelen ülkeler bu konu üzerinde yoğunlaştı ve araştırmalarını sürdürüyor fakat bilim dünyasında soğuk füzyon dendiğinde akla gelen ilk şey koca bir fiyasko.

Temennimiz Martin Fleischmann ve B. Stanley Pons’un bize bıraktığı hayal bir gün gerçek olur ve dünya barışına bir adım daha yaklaşırız.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
74

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin