yoros kalesi - yoros kalesi nerede - yoros kalesi nasıl gidilir - yoros kalesi rehberi - gezi rehberi - gezi notları - ceneviz kalesi - kale - istanbul - gezi - gezgin
yoros kalesi

Yoros Kalesi veya Ceneviz Kalesi, hangi isimle tanırsanız tanıyın İstanbul‘un Anadolu Yakasının en geniş tepesinde bulunan bu kale, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz sahili tarafındadır.

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafındadır. Anadolu yakasında bulunan en geniş tepenin zirvesindeki kaledir. Bu kale, halk arasında Yoros Kalesi veya diğer adıyla Ceneviz Kalesi olarak da bilinir. Cenevizliler tarafından İstanbul boğazının girişini kontrol etmek amacıyla yapılan çok eski bir kaledir. Kalenin Doğu Romalılar zamanından kaldığı düşüncesi daha baskındır. Kale, yüz ölçümü olarak İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin kapladığı alandan çok daha büyük bir alan kaplamaktadır. Konum olarak tam Sarıyer ilçesinin karşı kıyısında bulunan Yoros Kalesi, bulunduğu konum itibariyle muhteşem bir Karadeniz ve Boğaz manzarasını ziyaretçilerine sunmaktadır.

Doğudan batıya 500 metre kadar bir uzunluğu olan Yoros Kalesi, Karadeniz’e paralel kalacak şekilde arazi üzerinde konumlanmıştır. Kalenin genişliği 60 ile 130 metre arasında değişir. Bu yapı, boğaz tarafında olanı daha alçak 2 tepenin üstünü kaplar. Kalenin doğusu yani Anadolu’ya bakan tarafı, yüksek tepenin en güçlü kısmını oluşturmaktadır. Boğaz girişinin kontrol altında tutulma gayretinin yanı sıra Yoros Kalesi’nin kara tarafından gelecek tehlikeleri engellemek için inşa edildiğini de göstermektedir.

yoros kalesi - yoros kalesi nerede - yoros kalesi nasıl gidilir - yoros kalesi rehberi - gezi rehberi - gezi notları - ceneviz kalesi - kale - istanbul - gezi - gezgin
yoros kalesi nerede

Gotik bir atmosferi olan yavaşça akan gri renkli boğaz, üstünü kaplayan ince sis görüntüsüyle uçsuz-bucaksız yine gri Karadeniz, uçurumlar ve geri kalan her yer yemyeşil ağaçlar ve çalılıklarla kaplanmış orman…

Yoros Kalesi, restorasyon yapılması gereken bir durumda olsa da ziyaretçilerine yaşattığı muhteşem manzarası nedeniyle turistik geziye değer bir konumdadır.

Bu tarihi mekânı gezerken yorgunluk ve ihtiyaçları giderebilmek için Yoros Cafe, çeşitli hizmetler verirken emsalsiz boğaz manzarasıyla güzel bir kahvaltı ya da balık, et yemeklerinin çeşitlerini sunmaktadır.

Hatırlatmak gerekir ki Yoros Cafe‘nin düğün, nişan ve grup katılımları için kiralanabilmesinin yanı sıra tekneyle ulaşım imkânı sunması, akşam geç saatte gelmek isteyenler için güzel bir seçenek oluşturmaktadır.

Fotoğraf makinesi, tarihi Yoros Kalesi gezisi için mutlaka yanınıza almanız gereken eşyalar arasındadır.

Yoros Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Yürüyerek ulaşmak isteyenler, Anadolu Kavağı Merkezinde bulunan otobüs durağının arkasından başlayan ve mezarlığın içindeki patika yolunu geçerek Yoros Kalesi‘ne ulaşabilirler.

Anadolu ve Rumeli Kavaklarının kaleleri, tarih boyunca ne denli stratejik öneme sahip olduklarını sergiler konumdadır.

Bizlere düşen ise bu harika manzarası olan tarihi mekanları ziyaret etmektir.

Yoros Kalesi Tarihi
 

Yoros Kalesi Anadolu Kavağı
 

Yoros Kalesi Drone Çekimi
 

Farklı gezi yazılarımıza göz atmak isterseniz, Buraya Tıklayabilirsiniz!

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
31

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin