esaretin bedeli - esaretin bedeli film yorumu - esaretin bedeli imdb puanı - esaretin bedeli film analizi - esaretin bedeli film incelemesi - esaretin bedeli red - film önerisi
esaretin bedeli

“Oturduk ve güneş omuzlarımıza vururken özgür insanlar gibi içtik. Tüm evrenin sahibi gibiydik.”

IMDb sıralamasında yer alan Esaretin Bedeli film analizi için başlangıç yapmak gerekirse, Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Frank Darabont’un  senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmdir. Filmin başrollerinde ise Tim Robbins, Morgan Freeman ve Bob Gunton yer almaktadır. Filmin çıkış tarihi 23 Eylül 1994 yılıdır. Filmin süresi ise 162 dakikadır.

shawshank redemption film yorumu - esaretin bedeli - esaretin bedeli film analizi - esaretin bedeli film yorumu - esaretin bedeli replikleri
shawshank redemption film yorumu

“Bu duvarlar tuhaftır. İlk önce nefret edersin. Sonra alışırsın. Zaman geçtikçe dayandığın tek şey olurlar. Kurumsallaşmak budur.”

IMDb sıralamasında yerini alan Esaretin Bedeli film analizi kapsamında filmin konusuna değinmek gerekirse, 1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy, eşi tarafından başka bir erkekle aldatılmaya başlamıştır. Bu duruma katlanamayan Andy, bir gece vakti silahını mermilerle doldurur. Eşi ve sevgilisini öldürecekken her şeyden vazgeçer ve geri döner. Fakat bu olanlar Andy’in başına daha büyük felaketler açar. O akşam, eşi ve sevgilisi mermi yağmuruna tutulur. Polis incelemesinde ise Andy’in ayak izlerine rastlanır ve artık bir suçlu olarak yargının önüne sunulur. Andy, hiçbir çıkış yolu bulamaz, kendisini kimseye inandıramaz ve iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilir. Artık cezaevine girdiğinde işler değişmektedir. Ellis Boyd ile arkadaşlık kuran Andy, cezaevi müdürünün para aklama işlerine yardımda bulunduğu sırada gardiyanlar tarafından korunma altına alınır. Hikaye burada sona ermez ve en sürükleyici bir şekilde devam eder.

esaretin bedeli film incelemesi - esaretin bedeli film analizi - esaretin bedeli replikleri
esaretin bedeli film incelemesi

”Sanırım basit bir seçim yapmalıyım. Hızlı yaşamak mı hızlı ölmek mi?”

IMDb sıralamasında yer alan Esaretin Bedeli film analizine devam edersek, IMDB Top 250 listesinde, Esaretin Bedeli filmi 9,2 puan alarak ilk sırada yerini almıştır.  IMDB sıralamasında yer alan Esaretin Bedeli film yorumu, Filmin her dakikası bizi kendisine çekmeyi başarmış ve gerçek değerini seyirciler tarafından görmeyi başarmıştır. Filmi izlediğimizde duygularımıza hakim olamıyor ve her anında bir değişim içerisine giriyoruz. Esaretin Bedeli filmi, bizlere insanlığı, birliği, umudu, sevinci ve nefreti en içten bir şekilde göstermektedir. Bazen alışkanlıklarımız bizi mahveder. Alıştığımız insanlar, alıştığımız eşyalar, duygular, durumlar ve mekanlar bizleri hiçbir anda yalnız bırakmasını istemeyiz. İşte Andy’e olanda bu idi. O, cezaevinde elli yıl geçirdiğinden dış dünyaya uyum sağlayamaz oldu ve kendi içinde bir yıkım gerçekleştirdi.

esaretin bedeli replikler - esaretin bedeli konusu - esaretin bedeli film analizi - esaretin bedeli replikler
esaretin bedeli replikler

“Unutma Red umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez.”

IMDb sıralamasında yer alan Esaretin Bedeli film yorumuna değinmem gerekirse, Andy cezaevinde kaldığı sırada bütün gerçekliği ve insanlığı orada fark etti. Cezaevi onun için bir aynaydı, şaşırtmayan bir aynaydı ve her geçen gün gerçekliği yüzüne vuran bir ayna.

the shawshank redemption - esaretin bedeli - esaretin bedeli film analizi - esaretin bedeli konusu
the shawshank redemption

“Bir şeylerin anlamlı olduğu zamana dönmek istiyorum.”

IMDb sıralamasında yer alan Esaretin Bedeli film incelemesini araştırarak ele aldığımızda Esaretin Bedeli filmi, Stephen King’in “Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti’’ adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Gösterime girdiği yıllarda en iyi film adaylığı ve diğer 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. Aynı zamanda film, gişede pek bir hasılat elde edememiş fakat eleştirmenler tarafından oldukça olumlu eleştiriler almıştır. Esaretin Bedeli film incelemesinde, konusuyla, karakterleriyle, oyunculuklarıyla, yönetmeni ve senaryosuyla bir ahenk oluşturmayı başarmış bu filmi izlenmesi şiddetle tavsiye edilir. Sıkılmadan ve filmin sizlere küçük veya büyük şeyler katması dileğiyle. İyi seyirler.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
23

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin